گره چینی

گره چینی

از زمانهای گذشته تا به امروز چوب یکی از عناصر دائمی مورد استفاده در معماری ایران بوده است. موقعیت ویژه ای که چوب به عنوان یکی از مصالح ساختمانی دارد تنّوع انواع آن باعث شد تا از این عنصر استفاده های بسیاری بشود و از پوشش پشت بامها گرفته تا قاب های تزئینی پنجره ها و ساخت اشیاء فلزی، چوب مورد استفاده قرار گیرد.

هنرمندان با ذوق و خلاّق ایرانی در جهت زیباتر شدن بناها و ساختمانها توانسته اند آثاری خلق کنند که هرکدام به عنوان هنری مجزا مورد توجه قرار گیرند. که منبّت، خاتم، معرّق، گره چینی و مشبک و ... از آنجمله هستند. از سابقه " گره چینی و مشبّک" در ایران اطلاع دقیقی در دست نیست.

برخی پژوهشگران احتمال داده اند استفاده از این هنر چه در حالت مشبّک و چه در حالت آلت و لغت از دوران خلفاء عباسی شروع شده و در قرن 6 تا 8 هجری قمری در مصر و سوریه متداول شده است و از همان زمان به ایران رسیده است.

از این سبک کار معمولاً در ساخت درهای اماکن مقدسه،‌ مقابر، منابر، و از مشبّک در پنجره های منازل و کاخها، نرده ها استفاده می شده است. از دوران صفویّه به بعد تعبیه شیشه های رنگی در چوب های مشبّک رایج شده و اصطلاحاً به "ارسی" مشهور گردید.

از استادان بی بدیل این هنر مرحوم استاد غلامرضا آقا ابراهیمیان است که آثار باارزشی از او در مقرنس کاری،‌ قطاربندی، رسمی بندی،‌ مشبّک و گره چینی در عتبات عالیات و بناهای تاریخی اصفهان موجود است. کلیه درها و پنجره های هتل عباسی نیز از آثار این هنرمند است.

 

 در این هنر اصیل که ریشه در تاریخ و فرهنگی پیشنیان دارد، طرح‌ها و نقوش بدیع با اتصال تکه‌های چوبی و بدون استفاده از میخ، چنان در کنار هم قرار می‌گیرند که نوعی سلوک عارفانه و عاشقانه هنرمند را به نمایش می‌گذارد.

 
 این هنر در گذشته برای ساخت درب و پنجره اماکن تاریخی، مذهبی، دربار، صندوقچه، خانه‌های اربابی و اشرافی کاربرد داشت و امروزه نیز بیشتر در اماکن مذهبی کارایی دارد

 اکنون هنر گره‌چینی در اصفهان، کاشان، مشهد، شیراز، یزد و غرب مازندران رواج دارد

 پنج شمس مربع، هفت بند، قوسی، شش بند، هشت قول، هلال خورشیدی، هلال کمانی و تیز از جمله نقوشی است که در گره‌چینی به کار می‌رود

 
مغار، گونیا، رنده و گیره از جمله ابزار مورد استفاده در گره‌چینی است.


اکنون گره‌چینی، هنری که به "ابداع حقیقت" معروف است در حال فراموشی است و تعداد فعالان این رشته در غرب مازندران از شمارانگشتان یک دست نیز تجاوز نمی‌کند.

 
جمعی از هنرمندان این رشته صنایع دستی ، بازگشت به فرهنگ گذشته، توجه به صنایع دستی بومی، دادن تسهیلات، حمایت از استادکاران قدیمی و تبلیغات را برای بازشناسی این هنردستی موثر دانستند

 

/ 0 نظر / 9 بازدید