سلام! من خودم عاشق ستاره ها و فضا و..، کلا عاشق نجوم هستم . پیشنهاد می کنم اینو بخونید:یکسری اطلاعات نجومی درباره زمین و خورشید...

مشاهده نسخه کامل : مقاله گرفتگی های مرداد ماه -و تقویم گرفتگی های سال 88-

TrueBlue
Jul-27-2008, 00:17
مردادماه امسال ایرانیان شاهد دو گرفتگی خواهند بود. یک کسوف و یک خسوف! هر دو گرفتگی به صورت جزئی و از تمام نقاط ایران قابل مشاهده خواهد بود.

خورشید گرفتگی جزئی: روز جمعه 11 مردادماه در ساعت 13 و 34 دقیقه در تهران آغاز می شود. در ساعت 14 و 33 دقیقه، ماه حداکثر 25 درصد قرص خورشید را می پوشاند. این گرفتگی جزئی ساعت 15 و 28 دقیقه(به وقت تهران) پایان می پذیرد. زمان و حداکثر میزان پوشیدگی در سایر نقاط ایران با تهران متفاوت است. این مقدار از حداکثر 43 درصد در ‌شمال شرق تا ‌حداقل 11 درصد در جنوب غربی کشور، متغیر است. این خورشید‌گرفتگی از نوع کلی است که در ایران و بسیاری از نقاط جهان به صورت جزئی دیده می‌شود. این گرفتگی در بخش کوچکی از شمال کانادا و جزایر شمالی آن، شمال گرینلند، شمال و نواحی مرکزی روسیه، غرب مغولستان و نواحی مرکزی چین به صورت کلی دیده می‌شود. این گرفتگی در شمال کانادا، اروپا(جز بخشی از جنوب آن) و آسیا(جز بخش کوچکی از جنوب غرب و شرق آن) به صورت جزئی دیده می‌شود.


نمایی از مسیر خورشید گرفتگی 11 مردادماه


ماه گرفتگی جزئی: شنبه 26 و یک‌شنبه 27 مردادماه به وقوع می پیوندد. حداکثر پوشیدگی قرص ماه 85 درصد است(40 دقیقه بامداد یکشنبه). این گرفتگی ساعت 2 و 15 دقیقه بامداد یکشنبه در حالی پایان می پذیرد که رصدگران زیادی در آسیا (جز بخشی از شرق روسیه)، اروپا، آفریقا، اقیانوسیه، جنوبگان و بخش عمده ای از آمریکای جنوبی به تماشای آن نشسته اند.


خورشیدگرفتگی حلقوی: روز دوشنبه 7 بهمن ماه و غیر قابل رویت در ایران. این گرفتگی در بخشی از اقیانوس اطلس جنوبی، اقیانوس هند، جنوب جزیره سوماترا به صورت حلقوی و در جنوب آفریقا، نیمی از جنوبگان، جنوب شرق آسیا و بخشی از استرالیا به صورت جزئی دیده می‌شود.


گرفت های سال 1388
در سال 1388، سه گرفتگی جزئی به وقوع می پیوندد که در موعد مقرر مشخصات دقیق هر یک از طریق پارس اسکای به اطلاع شما می رسد. اما برای آشنایی بیشتر به بررسی کلی هر یک می پردازیم:


خورشید گرفتگی جزئی: در چهارشنبه 31 تیرماه آغاز می شود. تنها در مناطق مرکزی و شرقی ایران قابل رویت است. در تهران قرص گرفته خورشید در حالی طلوع می کند که مراحل باز شدن را سپری می کند. این گرفتگی در ساعت 6 و 16 دقیقه بامداد پایان می یابد. این گرفتگی در بخشی از کشورهای هند نپال یونان بنگلادش چین و جزایر جنوبی ژاپن به صورت کلی و در آسیا جز بخش کوچکی از جنوب آن به صورت جزئی خواهد بود.


ماه گرفتگی جزئی: در پنج شنبه 10 دی ماه ساعت 22 و 22 دقیقه در تهران آغاز شده و ساعت 23 و 24 دقیقه پایان می پذیرد. در تمام نقاط ایران قابل رویت است. همچنین رصدگران در آسیا، اروپا، آفریقا و استرالیا از مشاهده آن بی بهره نخواهند بود! حداکثر پوشیدگی قرص ماه در تهران 4 درصد است.(ساعت محاسبه شده برای مراحل این ماه گرفتگی مربوط به ورود ماه به نیم سایه زمین است و گذر ماه از نیم سایه مبنای وجوب شرعی نماز آیات نیست.)


خورشید گرفتگی جزئی: در روز جمعه 25 دی ماه در ساعت 9 و 21 دقیقه به وقت تهران آغاز می شود. در ساعت 10 و 23 دقیقه، ماه حداکثر 7 درصد از قرص خورشید را در تهران می پوشاند. زمان و حداکثر میزان پوشیدگی در سایر نقاط ایران با تهران متفاوت است. این مقدار از حداکثر 26 درصد در جنوب شرق تا حداقل 4 درصد در شمال غربی کشور متغیر است. این گرفتگی در بخشی از کشورهای جمهوری آفریقای مرکزی، زئیر، اوگاندا، کنیا، جزایر مالدیو، جنوب هند، بنگلادش و چین به صورت حلقوی دیده می شود. این گرفتگی در بیشتر آسیا، مرکز و جنوب اروپا و آفریقا(جز شمال غرب و بخش کوچکی از جنوب آن) به صورت جزئی مشاهده می شود.
منبع:www.daneshju.ir
/ 1 نظر / 2 بازدید