قانون بقای جرم

بیان لاووازیه از قانون بقای جرم و انرژی :

هیچ جرمی معدوم نمی‌شود و هیچ جرمی نیز از عدم بوجود نمی‌آید و یا به عبارت دیگر مقدار جرم مادی که در عالم وجود دارد همواره ثابت است اصل بقای انرژی می‌گوید انرژی هر دستگاه معین مقدار ثابتی دارد، نمی‌توان انرژی را خلق کرد و نه آنرا از بین برد فقط اقسام آن می‌توانند به یکدیگر تغییرشکل دهند .

قانون بقای جرم:

قانون بقای جرم یکی از قوانین بقای فیزیک کلاسیک است. با وجود تغییراتی که ممکن است در دیگر کمیتهای دستگاه ( مثل انرژی ، حجم و دما ) رخ دهد، جرم کل دستگاه بشرط منزوی و نشت ناپذیر بودن ثابت خواهد بود. به عبارت دیگر می‌توان گفت که جرم نمی‌تواند آفریده شده و یا از بین برود، یا جرم نمی‌تواند تولید و یا نابود شود. البته سیستمهایی وجود دارند که جرم آنها در طول زمان تغییر می‌کند. بعنوان مثال اگر حرکت موشک را در نظر بگیریم، موشک قبل از پرتاب دارای یک مقدار جرم کل خواهد بود. اما بعد از پرتاب سوخت موشک مصرف می‌شود. بنابراین جرم سیستم موشک در این لحظه با جرم آن قبل از پرتاب متفاوت خواهد بود. بنابراین در مورد موشک بشرط منزوی بودن سیستم ساقط می‌گردد، لذا جرم سیستم بقا نخواهد داشت.

با این حال اگر موشک و گازهای خارج شده از آن را کلا بصورت یک سیستم فرض کنیم در اینصورت نیروهایی که گازهای خارج شده و موشک به یکدیگر وارد می‌کنند، در حکم نیروهای داخلی بوده و شرط منزوی بودن سیستم برقرار میشود و باز جرم بقا خواهد داشت. شایان ذکر است که این مطالب فقط در محدوده فیزیک کلاسیک معتبر است. اما در حالتی که سرعت جسم نزدیک به سرعت نور باشد، در اینصورت دیگر در قلمرو فیزیک کلاسیک نخواهیم بود و لذا قانون بقای جرم نقض می‌گردد.

/ 7 نظر / 81 بازدید
رضا

سلام.ممنون که به وبلاگ فیزیک علم وصنعت سر زدید.شما هم وبلاگ خوبی دارید.وبلاگ شما هم لینک شد.به امید همکاری بیشتر.

مهران

سلام ممنونم به کلبه من سر زدی وبلاگ شماهم زیباست امیدوارم زندگیتون سرشار از زیبائی و شادی باشه باعث افتخارمه منو لینک کردی موفق و سبز باشید

نی نی

سلام...جولولی جون!هه هه!در ضمن خودت باقالی ای!وبلاگمم دیر واز نمی شه.آهانن تو خری نمی فهمی گفتم بدونی...من نی نی ام!

mr daneshjoo

be dardam khord.eival...

تشکر خوب بود فردا تو کلاسم درسش میدم ممنون

یک دوست

سلام می خواستم اگه ممکنه به این سوال جواب بدید. ممنون می شم. غیر از فلز روی به وسیله ی چه فلزاتی می توان مرحله ی بایابی مس را انجام داد؟ چرا؟

pardis

vaghean mccc kheli komakam kardid